Chystáte se na strat svého prvního závodu v canicrossu nebo jiné z individuálních disciplín sportu psích spřežení? Než vyrazíte, položte si následující otázky ať je vaše cesta za pěknými závody co nejméně trnitá. Hodně štěstí!
Co je cílem vaší účasti na závodu v canicrossu?
Ne všichni očekávají od závodu to samé. Do závodu mohou jít s různými záměry. Někdo chce prožít neobvyklý zážitek, jiný zase porazit kamaráda nebo zaběhnout lepší čas než jeho přítelkyně, která startuje v jiné kategorii. Ten chce nedoběhnout poslední či vyzkoušet schopnosti svého nového psa, onen získat zkušenosti a připsat si další víkendovou čárku do počtu absolvovaných závodů.
Jedno by ale měli mít společné. Dosáhnout co nejlepšího konečného umístění v kategorii, ve které v závodě startují!
Je canicross jen o běhu?
V žádném případě. Nejlepší je být nejrychlejší a mít nejlepšího psa. Tak to ale u všech nefunguje. Většina z nás má své silnější i slabší stránky, na kterých „může stavět“ nebo se jich naopak obávat.
Hodně záleží na vašich zkušenostech. Jak se dokážete poučit z vlastních chyb z minulosti, jak si dokážete zachovat chladnou hlavu a „nejančit“, jak umíte předvídat (a nebudete proto najednou překvapeni), jakou zvolíte taktiku, jak dokážete sledovat počínání soupeřů a rychle a ve správný čas reagovat na situaci v závodě. Samozřejmě v rámci vašich reálných možností.
Mnohé se také naučíte v přípravě, v tréninku. Řadu situací jde namodelovat (nejen start) a sebe i pejska naučit.
Jakou zvolit taktiku?
Takovou, aby splnila to, co si od daného závodu slibujete.
Pokud chcete vyhrát, zvolte všechny dostupné prostředky, samozřejmě v rámci pravidel. I když vše nebude přímo v duchu „fair play“. Ne vždy vyhrává ten nejlepší a nejrychlejší. Je potřeba to mít i v hlavě „srovnané“!
A jde-li vám o to si něco vyzkoušet (např. jestli to zvládnete nebo jak se bude chovat váš nový pejsek), zaměřte se na vámi stanovenou prioritu.
Co nesmím porušovat?
Povinností všech účastníků závodu je dodržovat závodní řád a také soutěžní řád pro závody psích spřežení na území České republiky. S oběma řády byste se proto měli seznámit dříve, než poběžíte závod v canicrossu.
Jak do cíle?
„Spřežení psa s běžcem“ musí proběhnout celou určenou trať. „Čas spřežení v cíli se zaznamenává v okamžiku, kdy pes překoná cílovou čáru.“
Uvědomte si, že závod končí až protnutím pomyslné cílové čáry. A o konečném pořadí často rozhodují nejen sekundy, ale i pouhé jejich zlomky.
Proto doporučuji před startem závodu si proběhnout se psem v zápřahu poslední desítky metrů a zastavit ne hned na cílové metě, ale pokračovat v běhu ještě několik sekund. V závodě se vám to může vyplatit. Samozřejmě za předpokladu, že pejsek nebude při doběhu do cíle stresován přihlížejícími diváky a jinými cílovými vlivy.
Co všechno nás čeká v cíli?
Úleva, že už dál běžet nemusíme. Uznání či zatracení soupeřů, diváků a „fanclubů“. Někdy rozhovory pro média, jindy lékařská či veterinární pomoc. A samozřejmě výměna prvních dojmů se soupeři a všemi ostatními, kteří budou ochotni nás vyslechnout.
Důležité pro vás je přesunout se (v chladnějším počasí samozřejmě rychleji) ke svému „stake-outu“, převléknout se do suchého oblečení, doplnit tekutiny, napojit a nechat odpočinout pejska.
A to nejdůležitější na závěr. Protože závody v canicrossu jsou většinou vícekolové a zítra nebo ještě třeba dnes večer vás čeká další závod, je potřeba po závodě vyklusnout. Pokud to neučiníte, svaly na nohou vám pěkně zatuhnou a příprava na další závod bude krušná. Proto se po závodě vyklusejte a opatrně protáhněte. Tím nastartujte nejen regenerační procesy vašeho těla, ale i přípravu na další fázi závodu
Na co ještě nesmíte zapomenout?
Pokud jste dokončili poslední závod, nezapomeňte že:
- pejsek bude chtít také nakrmit
- za vrácené startovní číslo dostanete nazpět doklady svého psa
- vás čeká vyhlášení výsledků (a předání cen), kterého byste se měli zúčastnit
- jste možná ještě něco nedořešili s kamarády
- se máte sbalit a nic nezapomenout
Příjemnou cestu domů a na shledanou možná už za týden na dalších závodech.