Za jakých teplotních podmínek jít se psem běhat?
Obecně se dá říci, že na teplotě nezáleží, pokud nemáme na mysli běhání ve vyložených extrémech (vedru, mrazu, vytrvalém dešti). Běhat se psem se u nás dá v každém počasí za předpokladu, že právě aktuálním teplotním podmínkám přizpůsobíte způsob i délku vašeho společného výběhu (tréninku). Hodně záleží na vašich zkušenostech a citlivém posouzení vašich možností. Důležité je sledovat, v jakém stavu je váš pes, a také přemýšlet a předvídat.
Při vyšších teplotách byste měli:
- běhat kratší vzdálenosti a neběhat rychlé úseky
- běh v zápřahu nahradit během na volno
- neběhat v náročném terénu, volit rovinatější profil
- využívat stínu, běhat v zalesněném prostoru
- vyhýbat se rozpáleným povrchům (asfaltu)
- dělat častější přestávky
- zabránit přehřívání psa, častěji jej pouštět do vody a chladit
- běhat časně ráno nebo pozdě večer
- rozdělit kilometráž na dvě části (běhat dvakrát denně a méně)
- běh nahradit procházkou (venčením)
A jak to souvisí s vaší účastí na závodech?
V soutěžním řádu pro závody psích spřežení se píše: „Pro závody na suchu je stanoven teplotní limit. Organizace závodu musí probíhat tak, aby v průběhu závodu teplota vzduchu nepřesahovala 15 °C, měřeno 30 cm nad zemí, nebo musí být provedena opatření, aby se zabránilo přehřívání psů.“
Pokud bychom dodržovali výše uvedenou teplotní podmínku, trvala by podzimní sezóna závodů zpravidla od začátku listopadu do začátku prosince. A tak jediné, co můžeme ovlivnit (nechceme-li závod pouze odklusat), je pejska na extrémní podmínky postupně adaptovat, a namáčet a chladit. Ale všeho s mírou, i pes má zdraví jenom jedno!
Nechcete-li svého týmového kolegu (a sebe) ničit běháním v teplém počasí, počkejte si přece jenom na pozdější podzimní a následné zimní závody.